Butler County's great daily newspaper
Advertisement | Advertise Here

Death Notices


Maxine L. Bowser, East Brady
David Eugene Castor, Harrisville
Rocco P. “Pete” Colonello, Middlesex Township
Donald Duane Everly, Chicora
Nancy (Greenway) Ford, Butler
Mark Douglas McKinney, High Point, N.C.
Evelyn C. Rodgers, Butler
Nora Mae Zimmerman Schwab, China Grove, N.C.
Adam Swidzinski, Butler


November 22,2017


Gerald C. “Jerry” Bergbigler, Butler
Joann Z. Billek, Butler
Robert L. “Bob” Bowers, Butler
James M. Brewer Sr., Buena Vista Road, Chicora
Donald Duane Everly, Chicora
Richard “Ric” Hill Sr., West Sunbury
James R. Johnston Sr., Winfield Township


November 21,2017


Ralph Edwin “Bud” Amy, Buffalo Township
Stanley C. “Stan” Ellspermann, Sewickley
Betty T. Groger, Butler
Mary Jane “Jeri” Prelosky, Monroeville
George D. Sidley, Harrisville
Helen Smith, Cabot


November 20,2017


Donna R. Eperesi, Freedom
Helen M. Fell, Zelienople
Dorothy F. Gardner, Slippery Rock
Clayton “KC” Geibel Jr., Worthington
Richard “Gene” Goepfert, Oakmont
Laurine A. Heberling, Renfrew
Elva A. Maxwell, Key West, Fla.
George N. Mitchell, Mars
Barbara J. (Immel) Moss, Gibsonia
Brenda L. Shaffer, Sarver
Michael A. “Puncho” Staryat Jr., Butler


November 18,2017


William G. Ketterer, Mechanicsville, Va.
Edna L. Reddick, Butler
Kirk A. “JR” Tack Jr., Greensburg


November 17,2017


Rita Marie Flinn, formerly of Saxonburg
Marguerite M. Fox, Harmony
Martha A. Hufhand, Butler
Kenneth Michael “Mike” Lipscomb, Butler
Richard G. “Red” O'Donnell, Butler


November 16,2017


David R. “Dave” Black, Zelienople
Edward C. Zillifro, Slippery Rock


November 15,2017


Warren R. Capenos, Sarver
Harold “Hud” Leo Green, Butler
Jane Ellen Kummer, Renfrew
James F. Zeidler, Cranberry Township
Edward C. Zillifro, Slippery Rock


November 14,2017


Redolfo “Ralph” S. DiGregorio, Ford City
Lee P.J. Grant, Butler,
Harold Martin Mahood, Branchton Road, Boyers
Margaret Anne “Peg” McCullough, Zelienople
Joseph Patrick Meshanko Jr., Dania Beach, Fla.
James “Jim” Michael Shuty Sr., formerly of Slippery Rock
Margie M. Zitzman, Saxonburg


November 13,2017


Cheryl Ann Edinger, Butler
Emma LaRue “Emmy Lou” Holtz, Harrisville
Theodore Vincent Marther, Erie
Barbara J. (Immel) Moss, Gibsonia
Jon P. Painter, Jackson Township
Debra “Debbie” Kay Russell, Forward Township
Alma S. Wilson, formerly of Cabot, Grove City and Harrisville


November 11,2017


Edward F. Kaufman, Meadville
Jon P. Painter, Jackson Township
Phillip A. Rezzetano, Gibsonia, Pine Township
Richard Earl Jones, Connoquenessing Township


November 10,2017


Shirley Louise (Ackerman) Attridge, Grove City
Della E. (Barber) Bodema, Butler
Patricia L. Caldwell, formerly of Bellevue
Joseph L. “Joe” Evankovich, Criswell Road, Karns City
Michael A. Hollingsworth, Butler
Loretta A. Jackson, Mars
John Frederick Midcap, Middle Lancaster Township
Katherine L. “Kay” Patterson, Fenelton
Mary Eva Craig Wright, Zephyrhills, Fla.


November 09,2017


Marsha Lynne Cross, Harrisville
Patricia “Pat” Ann Knoch Emerick-Burns, Butler
Shari Laney, Spotsylvania, Va.
Michele L. Miller, Summit Township
William P. Norris, Harmony


November 08,2017


Robert L. Barr, Connoquenessing Township
Jerry Burr, Jackson Township
Julia V. “Jaye” Notareschi, New Castle
Robert J. “Bob” Stockman Sr., Mars
Kyle A. Verikas, Mars


November 07,2017


Shirley A. Cooper Bruner, Center Township
Gary Lee Christley, Slippery Rock Township
Joanne Marie Fleeger, Butler
Betty J. Hileman, Cranberry Township
Donald Edward Lutz Sr., Harmony
Robert C. Milsom, formerly of Butler


November 06,2017


Dorothy Alice Graham, formerly of Butler
Bonnie L. Klein, Evans City
Dolores “Dodie” (Spinneweber) Manny Nickel, Covington, Ga.
Susan Parisi, Butler
Jack Odell Rowland, Greensboro, N.C.
Charlene Ann Shuler, Butler
Patrick Alvin “Alvie” Winters, Parker Township, Parker


November 04,2017


Donald R. Anderson, Crafton Heights
Kenneth R. Bennett, Renfrew
Judith A. (Beighey) Hirtzy, Hampton Township
Bruce W. Hostetler, Sarver
Mary L. Horstman, Butler
Alice L. Schmid-Miller, Jamestown, N.Y.
Audrey M. Shaffer, Zelienople
Paul E. Snyder Jr., Connoquenessing Township
Paul Raymond Zang, Butler


November 02,2017


Mildred (Millie) Sepich Coller, Cabot
Elizabeth B. Emery, Butler
Carolyn “Ruth” Fleeger, formerly of Butler
Maria Hamborsky, formerly of Masontown, Pa.
Mary Jane (Covert) Herald, Butler
Stella Rose Lominski, Petrolia
Sue Ellen Love, Butler
Tina Louise Myers-Hetrick, Butler
Irene C. Nowakowski, Butler
Nancy M. Parker, Butler
Chad Michael Spahn, Butler
Clifford D. Teets, Cranberry Township


November 01,2017


Timothy Joseph “Joe” Ace Sr., Hilliards
Stephen Nicholson Cahoon, formerly of Butler
Elizabeth “Betsy” Cypher, Butler
Robert L. Dally, Butler
Matthias John Johnson, Butler
Donald J. Lafaber, Connoquenessing Township
Tina Louise Meyers-Hetrick, Butler
Rudolf Emil “Rudy” E. Missler Sr., Cabot
Harry O. “Pappy” Mottern, Chicora
Nancy M. Parker, Butler
Susan Marie (Kulbacki) Tatangelo, Pittsburgh
Clifford D. Teets, Cranberry Township


October 31,2017


Clarence R. “Curly” “CR” Bacher, Butler
James Edward Bartley, Middlesex Township
George Edward Barto, Butler
Cecelia M. Beblo, Butler
Kenneth R. Bennett, Renfrew
Brian Jay Ellison, Butler
James A. Henricks, Grove City
Rudolf Emil “Rudy” Missler Sr., Cabot
Annie Bandura Plyler, Butler
Jesse E. Redmond, Harrisville


October 30,2017


Clarence R. “Curly” “CR” Bacher, Butler
James Edward Bartley, Middlesex Township
Kenneth E. “Gene” Brown Sr., Edinburg, Pa.
Stephen J. Gregorek, Butler
Robert P. Ivory, Butler
M. Glenn Shaw, Millcreek Township, Erie


October 28,2017


Russell J. Bellis, Butler
Albert Stuart “Al” Heasley, Evans City
James D. “Sam” Ketchem, Butler
James Paul Kristufek Sr., formerly of Butler
James D. Rob, Butler
Albert Lyman Schartner, Cranberry Township
Dawn Weckerly Spielvogel, Butler


October 27,2017


Frances J. Campbell, New Castle
Allan I. “Bud” Daum, Butler
Charles M. Durso, Butler
Albert S. Heasley, Evans City
James D Ketchem, Penn Township
Michael L. Kradel, Saxonburg
Betsy J. Marcellus, Butler
Gaylord L. Matthews, Wesley
Richard M. Meissner, Butler
Victoria Moon, formerly of Butler
Julie D. Osche, Butler
Roberta “Birdie” Jane Sacco, Butler
Albert Lyman Schartner, Cranberry Township


October 26,2017


Willard C. “Bud” Butler, Saxonburg
Terry M. Capella, Butler
Constance M. “Connie” Ferrick, Butler
Delene Marie (Pannier) Ford, Connoquenessing Township, Renfrew
Dan C. Haggerty, Washington, Pa.
James E. Hahn, Zelienople
John Marshalek, Rural Ridge, Indiana Township
William Robert Neel Jr., Butler
Julie D. Osche, Butler
Patricia Jean Pint, Lyndora
Thomas M. Prorok, Marion Township
Patricia Jo “Patti” Rassman, Polk, Pa.


October 25,2017


I. Elaine Bash, Saxonburg
Gerry F. Charney, Adams Township
Pierre Grosclaude, Butler
Robert “Bob” J. Hilliard, Butler
Ruth Verna Huey, Wexford
Jacqueline (McGrady) Rogers, Butler
John Edward Sauerland, Ellwood City
Edward F. Truver, Middlesex Township


October 24,2017

Advertisement